Page 1 of 1
Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 20:02
by naimelon
https://magic.wizards.com/en/articles/a ... 2018-01-15
Da su bili najjaci dekovi bilo je ocigledno, ali sta mislite hoce li moci preziveti ove banove i dalje biti kompetativni ?
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 20:54
by kemp
Da li iko normalan i dalje igra standard i zasto je bolje pitanje.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 20:58
by kemp

"6 month standard rotation is back!"
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 22:17
by dd fan
It's worth noting that Rampaging Ferocidon was designed at a time when Saheeli Rai–Felidar Guardian decks were coming to dominance in the real world, in part to counter those decks.
Banovali su kartu koja je napravljena kao kontramera protiv drugih banovanih karti

Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 22:38
by Anatar
Preživeće špilovi banove, nije toliki problem. Problem je u učestalosti banova. Poređenja radi, dok su na Standardu za godinu dana banovali devet karata, na Modernu su za tri godine banovali "svega" osam. Koliko god je zajednica za Modern ban listu govorila da je sprdačina i da banuju karte čim neki špilovi promole nos, ovo sadašnjim Standardom je mnogo gore.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 23:04
by chakroni
Tacno prezivece spilovi banove. Oni cije karte nisu banovane.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 15 Jan 2018, 23:47
by MasterHyperion
*Modern players laughing in the distance*
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 01:54
by crowley
ako dobro pratim, nijedna varijanta standarda od kad su se kanovi izrotirali nije preskocila ban (ako se gleda samo koja kombinacija blokova je tu. poneki set se provukao tu i tamo). i skoro sve su bile karte iz kaladesha (reflector mage, i sada monored banovi jedini izuzeci. emrakula je ubio marvel). da bude gore, stalno se vracaju na istu ediciju da banuju. sjebali su sa energijom jako, te karte nigde ne vide igre mimo standarda, i nisu za svo ovo vreme smislili nista da poprave tu gresku. po meni, energija / kaladesh im je najgori propust ikad, uzevsi u obzir kad se desio (nakon 20+ godina iskustva) i koliko su te karte zapravo imale malo uticaja van standarda (copter i saheeli cat pomalo vide igre u modernu, ostalo 0). na kraju, cak i ona skracena rotacija, koja je trebala da postoji, ovde nije izgovor (kaladesh bi uvek bio u kombinaciji,i sa inistradom, i sa amonketom/ixalanom). prilicno porazavajuce za njihovo testiranje.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 10:22
by Grujah
Tolko mi je drago sto sam kvitovao standard pa sad ne moram da se nerviram sto su idiotu. Ovo je nerealno. I ne nameravam da se vratim dok a) ne prestanu da banuju kao nesveti i b) ne prestanu da lepe efikasne spellove na efikasna bica.
Samo da mi ne diraju modern koji je totalno savrsen, otvoren je za 50 dekova, milina

Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 10:23
by Grujah
dd fan wrote:It's worth noting that Rampaging Ferocidon was designed at a time when Saheeli Rai–Felidar Guardian decks were coming to dominance in the real world, in part to counter those decks.
Banovali su kartu koja je napravljena kao kontramera protiv drugih banovanih karti

A mislili smo da je Reflector Mage najrandom ban.

Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 11:32
by naimelon
Bah, Grujo vrati se u Standard !
Mislim ocigledno je Kaladesh set ceo pogresan, tolko je bio jaci od bilo cega drugog, sto se moze videti posle tone banova ali mislim bolje i to, da pokusaju da poprave stvar, nego da ignorisu i puste temur energiju da dobimira jos godinu dana.
Ne znam zasto su ljudi tolko protiv banovanja, to su dobre stvari za svaki format, i modern i standard. I zasto svi polaze da u standardu ne treba da bude banova ? A u modernu gde je odavno brdo karata banovano to je sve ok. Pa sto ne bi bilo i u standardu ok
I ti judi koji su u fazonu - prestao sam da igram standard jer banuju karte iz standarda ? Pa evo ja upravo gledam modern bann listu, znaci da ste igrali modern kada su banovali sve ove karte sa liste prestali biste i modern i poceli legacy ? Ali cek i tamo ima banovanih karata, znaci jedino Vintage valja ? Ne razumem
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 11:36
by CHuPa
Ne može se ljudima udovoljiti....
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 11:44
by maneater
Standard ima relativno mali broj igrivih karata i trebalo bi da ih r&d lakse istestira i shvati interakcije izmedju njih. Kod moderna je problem sto se neki igraci individualno razocarju kad im banuju neku kartu iz spila ali sto se tice formata to je nebitno jel ima gomila izbora. U standardu retko kad je bilo vise od 5,6 a nekad i 3,4 igriva spila i tu kad krenu banovi jeste veliki problem.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 11:54
by Che Guevara
Sibul objasnio. Slazem se, pogotovo oko R&D testiranja.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 12:07
by Soundwave
naimelon wrote:Bah, Grujo vrati se u Standard !
Mislim ocigledno je Kaladesh set ceo pogresan, tolko je bio jaci od bilo cega drugog, sto se moze videti posle tone banova ali mislim bolje i to, da pokusaju da poprave stvar, nego da ignorisu i puste temur energiju da dobimira jos godinu dana.
Ne znam zasto su ljudi tolko protiv banovanja, to su dobre stvari za svaki format, i modern i standard. I zasto svi polaze da u standardu ne treba da bude banova ? A u modernu gde je odavno brdo karata banovano to je sve ok. Pa sto ne bi bilo i u standardu ok
I ti judi koji su u fazonu - prestao sam da igram standard jer banuju karte iz standarda ? Pa evo ja upravo gledam modern bann listu, znaci da ste igrali modern kada su banovali sve ove karte sa liste prestali biste i modern i poceli legacy ? Ali cek i tamo ima banovanih karata, znaci jedino Vintage valja ? Ne razumem
Standard prestanes da igras kad shvatis da vise nema svrhe na godinu dana investirati novac za dominantan spil koji nakon rotacije izgubi kljucan i/ili ogroman deo svoje moci. Ne znam da li si igrao mtg u vreme ORI/KTK standarda, ali tad su standard spilovi isli preko 1000$ opusteno u ceni. A ti Storm, top tier modern spil, mozes da sklopis za slicne pare kao neki standard spil, a to je investicija koja deluje povoljno sa aspekta rotacija i veka trajanja (Cubove i Hydre ces moci u septembru samo da sklonis u binder kad izrotiraju, ovo ostaje i za kasnije).
Standard prestanes da igras kad shvatis da neces svakog petka na FNM-u da igras tri match-up-a koji imaju repetativan scenario poput "izgubio sam jer je protivnik : 1) prvi okrenuo Baby Jace-a
2) prvi odigrao CoCo u X i Y stvorenje
3) prvi spustio Gideona/Emrakula/Marvel
4) "upisati po zelji" "
Vec zelis da vidis svoj skill u 75 odabranih karata protiv polja od, kao sto Grujah rece, 50 mogucih spilova. Jeste, u modernu su neki match-up-i unapred osudjeni na propast (Infect vs Tron, Burn vs Valakut), ali kada imas toliki broj protivnika, situacija mora da ide u svim pravcima. Neko to moze da prihvati, neko ne, ali tako je sa svim aspektima i formatima ove igre.
Standard je dobar kad wizardsi imaju ideju sta zele da implementiraju u njega (banalan primer - Unclaimed Teritory ce biti igriv i za tribale koji ce se pojaviti u Dominariji, jer su najavljeni Elfovi, ako se secam dobro da je neko izbacio kad su dosle prve slike sa PAX-a, pa ako bude neka BG ili GW varijanta, milina!). Ovoliko banova nije bilo od prvog Mirrodina, kad je affinity pojeo okruzenje do te mere da ni anti-spilovi nisu mogli da se izbore. Ko radi, taj i gresi, zato je dobro sto su u onaj Play Test tim ukljucili pro igrace, ali evidentno je da ovakav razvoj situacije stvara osecanje i okruzenje koje nije dobro za igru. Zamisli reakcije onih koji su papreno platili Emrakula, Thopthera ili Marvel, pa onda su karte od par desetina dolara postale mythic karte od svega nekoliko dolara. To nije pravilan pristup igri, kao i masa stvari koje su naveli ljudi koji su vec pisali na ovom postu.
Banovi smetaju i, meni licno, jedini razlog da batalis eternal format je da ti skroz ubiju spil (Pod i Twin kao najsvetliji primer). Ali kad se to radi u formatu koji se menja na godinu-godinu i po dana, onda ti je jasno zasto neko ne zeli da investira ni vreme ni novac za nesto sto je samo po sebi kratkog daha da opravda tu investiciju.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:04
by Anatar
Wizardsi su sami rekli da ne testiraju karte za Modern, jer za slučaj da tamo iskoči neka neprijatnost tipa
Treasure Cruise ili
Eye of Ugin tu je uvek ban lista.
Ako već toliko "testiraju" Standard kako smo došli do toga da su na formatu nad kojim imaju najveći stepen kontrole morali da banuju devet karata za godinu dana? Zar ga ne testiraju najviše upravo da ne bi morali da banuju karte? Što je najgore ne mislim da će ovo biti poslednji Standard banovi ove godine i tu se vidi sav užas ove odluke. Ljudi će prosto iz straha od mogućih novih banova odlaziti iz formata dok se stvari ne vrate u normalu što može da potraje i godinu dana, nekad i duže.
Što se tiče Modern ban liste nekih 70%-80% karata na njoj nikada nisu ni bile legalne na formatu (
Skullclamp npr.), od kada je začet 2011. godine na tu ban listu je dodato ukupno 17 karata a sa nje sklonjeno 4 karte.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:04
by Grujah
naimelon wrote:Bah, Grujo vrati se u Standard !
Mislim ocigledno je Kaladesh set ceo pogresan, tolko je bio jaci od bilo cega drugog, sto se moze videti posle tone banova ali mislim bolje i to, da pokusaju da poprave stvar, nego da ignorisu i puste temur energiju da dobimira jos godinu dana.
Ne znam zasto su ljudi tolko protiv banovanja, to su dobre stvari za svaki format, i modern i standard. I zasto svi polaze da u standardu ne treba da bude banova ? A u modernu gde je odavno brdo karata banovano to je sve ok. Pa sto ne bi bilo i u standardu ok
I ti judi koji su u fazonu - prestao sam da igram standard jer banuju karte iz standarda ? Pa evo ja upravo gledam modern bann listu, znaci da ste igrali modern kada su banovali sve ove karte sa liste prestali biste i modern i poceli legacy ? Ali cek i tamo ima banovanih karata, znaci jedino Vintage valja ? Ne razumem
Ja sam rekao da cu se vratiti kad oni srede probleme koji imaju.
Nisu dobre stvari banovi. To pokazuje da nemaju pojma sta rade i da nece imati pojma i dalje. Ovo sa energijom je bilo jednsotanvo restiti: trebali su staviti neke dobre karte koje hejtuju energiju (koja je nova mehanika i za koju su mogli da predpostave da ima sanse da dominira) ali ne, oni nece da stavljaju hejt karte da bi dali "sansu mehanici da se pokaze" i da se igrace nebi osecali lose kad ih neko ishejtuje. Sto su glupavi razlozi. To su uradili npr u starom Innistradu - imali su grafdiggers cage u slucaju da neke karte sto vracaju iz groblja krenu da divljaju. A i pored toga se igrao reanimator. To je bio odlican standard.
Modern je totalno druga prica, i tu su imali i opravdanih i neopravdanih banova, problem tamo je uglavnom sto se pojave dekovi koji su konzistentno previse brzi cak i kada za njih postoji zapravo dobar odgovor i uglavnom se banuju degenartivne karte (0 mana spellovi, prejaki tutori, inifinite kombo, Dredge 6...) a ne 3 mane hejt bice. Ima i tu izuzetaka kao sto rekoh ali modern je sada toliko healthy da su banovi opravdali sebe, a standard sa svakim banom je postao jos dosadniji.
Edit: ovo poslednje je mozda i najbitnije, to tek pokazuje da banuju random i onda gledaju sta ce da se desi, nijedan ban nije popravio format vec ga jos vise sjebao.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:05
by Grujah
Anatar wrote:Wizardsi su sami rekli da ne testiraju karte za Modern, jer za slučaj da tamo iskoči neka neprijatnost tipa
Treasure Cruise ili
Eye of Ugin tu je uvek ban lista.
Ako već toliko "testiraju" Standard kako smo došli do toga da su na formatu nad kojim imaju najveći stepen kontrole morali da banuju devet karata za godinu dana? Zar ga ne testiraju najviše upravo da ne bi morali da banuju karte? Što je najgore ne mislim da će ovo biti poslednji Standard banovi ove godine i tu se vidi sav užas ove odluke. Ljudi će prosto iz straha od mogućih novih banova odlaziti iz formata dok se stvari ne vrate u normalu što može da potraje i godinu dana, nekad i duže.
Što se tiče Modern ban liste nekih 70%-80% karata na njoj nikada nisu ni bile legalne na formatu (
Skullclamp npr.), od kada je začet 2011. godine na tu ban listu je dodato ukupno 17 karata a sa nje sklonjeno 4 karte.
Da kao testiraju za standard a "promakao" im je Saheeli Cat. Smejurija. I morali su da erratuju Hostage Takera da ne bi lockovao game-ove.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:23
by CHuPa
Grujah wrote: I morali su da erratuju Hostage Takera da ne bi lockovao game-ove.
kako ? nisam upućen, može help oko ovoga ?
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:25
by Grujah
https://scryfall.com/card/xln/223
Procitas tekst na karti i oracle text, razlikuju se ("Another")
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:38
by CHuPa
to je u nekoj čudnoj iteraciji sa 3+ hostage takera moguće...... kao sa 3 oblivion ringa da se uđe u endless loop ?
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 13:41
by Grujah
CHuPa wrote:to je u nekoj čudnoj iteraciji sa 3+ hostage takera moguće...... kao sa 3 oblivion ringa da se uđe u endless loop ?
To je sada moguce. Pre errata-e je jedan Hostage Takera na praznu tablu lockovao partiju.
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 17:55
by radule
cleansed
bilo mi smor na poslu dok sam cekao da se aplikacija izbilduje
Re: Energija i Mono red nakon banova
Posted: 16 Jan 2018, 18:48
by SerbZmaj
Naravno uklonjen je ovaj pocetak posle.